Petra

vozíčkářka Petra Moc Díky za auto
Petra

Jmenuji se Petra Dvořáková…

Od narození jsem na invalidním vozíku, jsem vozíčkářka. Po narození mi lékaři diagnostikovali Osteogenezis Imperfecta III.typ. Laicky řečeno křehkost kostí. Je to genetické onemocnění pojivové tkáně – kolagenu. Kosti jsou křehké a tím pádem mají větší tendenci se lámat. S tímto onemocněním je ještě spojována deformita kostí  (následek zlomenin) a malý vzrůst. Takže od narození jsem na invalidním vozíku. Auto by mi zjednodušilo život, bylo by jako moje druhé nohy. Mít, auto je můj sen nejen na cestování, poznávání světa ale je to již i nutnost. Každé mé opuštění bydliště pro mne znamená cestu na invalidním vozíku.

I přes tento poměrně velký handicap jsem pozitivní a nesedím doma. Snažím se žít normálním životem. Chodím do práce, do divadla do kina, setkávání s přáteli. A když nám zrovna jezdilo auto, tak i na menší výlety. 

Cestování po Praze je někdy opravdu velký oříšek a překvapení v jednom. Nikdy netušíte, co je pro vás v daný den připraveno.  

Tak třeba například: může se stát, ( a stává se dost často ) že autobus, který přijede, se do něj nedostanete, protože zrovna nepřijel nízkopodlažní autobus nebo je plný. Po případě již jsou místa obsazená kočárky či jinými inv. vozíky. Nebo u metra nefunguje plošina či výtah. Fotogalerie

Hodně nepříjemné,

je když už se dostanu do metra. Když dojedu na místo určení, ale pak zjistím, že se nedostanu ven, protože nejezdí výtah. Takže musím vymyslet nejlepší alternativu. Jak a  kudy se dostanu z metra a následně k danému místu. Přitom si povzdechnu, že mít tak auto,byla bych těchto zážitků ušetřena…. I když co si budeme povídat, jezdit autem po Praze, je také velmi pěkný zážitek   Ale zase na druhou stranu, v nepříznivém počasí je opravdu lepší varianta auta. Protože cestovat MHD za nepříznivého počasí a to nemluvím o tom, že k danému cíli se nedostane, protože například nejezdí výtah …. apod.  

Auto

Nic méně řidičský průkaz mám, v tom problém není, akorát by se auto muselo podrobit úpravě na ruční řízení. Nebo mám kolem sebe  lidi, včetně přítele, kteří mě rádi a kamkoli odvezou.

Dříve, než nám auto vypovědělo službu jsme s přítelem podnikli pár dlouhých i krátkých  výletů, Francie, Itálie, Polsko. Bylo to moc fajn, však z fotek je vidět, že jsme na jednom místě dlouho nebyli    V Polsku směrem k Tatrám bylo také opravdu moc krásně. 

Byla bych moc ráda, kdybychom si opět mohli dopřát nějaké prodloužené výlety a přitom jsme nikde nezůstali viset s nepojízdným autem.     

vozíčkářka
logo
Jmenuji se Petra Dvořáková.

Narodila jsem se s Osteogenesis imperfecta 3st.( někdy laicky nazýváno lomivost kostí  ). Což je genetická kostní  porucha spojená s mírné až středně těžkou deformitou kostí. A tak jsem od narození trvale odkázaná na invalidní vozík.

O co víc jsem odkázaná na invalidní vozík, tím více ráda cestuji a poznávám nové místa, lidi a zvyky. Řidičský průkaz jsem si udělala ve svých cca 20 letech. Pracuji jako účetní, vystavuji a zaúčtovávám faktury.

Každý pracovní den dojíždím do práce a každý den je pro mně nechtěným dobrodružstvím neboť nevím zda a jak se do práce dostanu. Jednou nefunguje plošina na nástupní stanici metra, jindy zas při výstupu. S autobusy je to podobné. Jednou se mi nepodaří nastoupit s vozíkem jindy zas nejede nízkopodlažní spoj.
Svého lékaře a specialistu mám přes půl města a tak návštěva lékaře je pro mně celodenní výlet. Ano,můžete namítnout, že si mám najít doktora blíže bydlišti. Specialistu na moje onemocnění moc není a tento mě má v péči od narození. Tak jako moje obvodní lékařka,která nejen že mně zná od dětství, tak má i ordinaci bezbarierově přístupnou.

S přítelem jsem byla u zrodu PORTAGE, ale když onemocněl a před třemi lety mu našli nádor, nemá tolik síly aby se tomu sám věnoval naplno. Portage – přeprava vozíčkářů a handicapovaných.

Mít vlastní auto je tedy můj sen nejen na cestování a poznávání světa ale je to již i nutnost. Protože každé mé opuštění bydliště pro mne znamená cestu na invalidním vozíku a cestování s invalidním vozíkem ani v dnešní době nepatří mezi právě ty nejjednodušší činnosti, které lze nejen v Praze provozovat.

Petru můžete podpořit a přispět jí
Na účet Moc Díky
Transparentní účet:
Fio Banky
č.ú.2001714987 / 2010 

sbírka na "SEN, auto pro vozíčkářku Petru".